Pazar, Eylül 16, 2007

Obur Kedicik (fatcat)Dün Knitscene dergisinde Kristin Nicholas'ın örgü modellerine rastladım. Onlardan biri 'fatcat' isimli tasarımdı. Yünün keçeleşme özelliğini hep bir sorun olarak gördük üniversitede bu modelden sonra tekstilde her sorunun bir güzel tasarıma başlangıç olabileceği düşüncem daha da güçlendi.
Obur kedicik için gerekli malzemeler:

%100 yün (101m/50g) aşağıdaki renklerde
  • Vatigan sarısı (A), 1 çile


  • Paris Pembesi (B), 1 çile


  • Mermer (C), 1 çile


  • Üzüm yeşili (D), 1 çile


  • Portofino turuncusu (E), 1çile


  • Siyah truffle (F), 1 çile


6.5 mm kalınlıkta şiş, iğne, dolgu kumaşı (iplik kumaş döküntüleri)Obur kediciğin yapılışı:A ile 4 sıra önden ve arkadan tüpformunda örün. Sıraların kaymasını engellemek için dairenin başlangıç kısmına bir işaret yerleştirin. Daha sonra aşağıdaki gibi örün.6 sıra A iğliği ile5 sıra B iğliği ile2 sıra C ipliği ile1 sıra B ipliği ile8 sıra C ipliği ileGövdenin üst tarafındaki satranç karelerini oluşturmak için örgüye 6 sıra şu şekilde devam edin.1. ve 2. sırayı: 2 sıra B 2 sıra C ipliği ile tekrarlayarak örün.3. ve 4. sırayı: 2 sıra C 2 sıra B ipliği ile tekrarlayarak örün.5. ve 6. sırayı: 2 sıra B 2 sıra C ipiği ile tekrarlayark örün.Daha sonra örgüyü aşağıdaki gibi tamamlayın.8 sıra C, 1 sıra E, 2 sıra C, 10 sıra E, 2 sıra D, 1 sıra E, 3 sıra D, 1 sıra B, 1 sıra D, 3 sıra B, 1 sıra A, 6 sıra B, 1 sıra A, 6 sıra B, 1 sıra A, 3 sıra B, 1 sıra D, 1 sıra B, 4 sıra D.Keçeleştirme:Kumaşı bir yastık kılıfının içine yerleştirip çamaşır makinası ile sıcak suda yıkayın daha sonra soğuk suda durulayın. Makinadan çıkarınca kumaşı düzgünce serip, kurutun.Şekil Verme:1 sırayı takip ederek tüp formundaki kumaşı kesin. Bir kağıda gövde için büyük bir daire çizin daha küçük bir daireyi baş oalrak gövdenin üstüne yerleştirin. Kulakları üçgen şeklinde çizin. Kollar ve bacaklar için bir tarafı yuvarlak dikdörtgenler çizin. Veya buradaki şablonu da kullanabilirsiniz.Bu kağıdı kullanarak kumaştan her biri için 2 şer tane kesin. ve 1 adet kalp kesin.Yüz:Siyah iplik ile Fransız düğümünden gözleri yapın. Düz dikiş ile üçgen şeklinde bir bruun ve düz çizgi ile bir ağız yapın.Kalp:Blanket dikişi ile sağ tarafa kalbi yerleştirin.Kollar ve Bacaklar:Blanket dikişi ile dolgu için bir tarafı açık bırakarak 2 parçayı birleştirin.

Gövde:

Boynun sol tarafından başlayarak baş ve kulakları blanket dikişi ile dikin. Kolun yerini göz kararı belirledikten sonra blanket dikişi ile etrafından dikmeye başlayın. 2. kol için belirlediğiniz yere kadar gelince buradan kumaşın içini doldurun. Daha sonra 2. koldan dikerek dikişi tamamlayın.

(dikişlerin yapılışları için bu resimden faydalanabilirsiniz. Sırası ile fransız düğümü- blanket dikişi-düz dikişler )

Hiç yorum yok: