Cumartesi, Ocak 31, 2009

Bizim Evin Diğer Çiçekleri ve Haftasonu Kursu

Elbette ki kriz kelimesinin kullanılmadığı yer kalmadı ama bu zamana kadar benim sayfam bundan nasibini almamıştı. Bizim holding de cumartesi çalışmasını ikinci bir emre kadar erteleyince bana da cumartesilerimi en iyi şekilde değerlendirmek düştü. Masaüstüne 'Kendini Geliştirme' klasörü olarak açtığım ve içine yapmak isteklerimle ilgili dokümanları kaydettiğim dosyayı kendime hafta sonu kursu olarak planlamayı düşünüyorum. Bu hafta 'Dijital Fotoğrafçılık' ile merak ettiklerim ve bilmediklerim hakkında bir kurs vermiş oldum kendime.Ben bugüne kadar canlı olanlarından bahsetmeyi tercih ettim onları daha çok sevdiğim için ama bir de annemin kaldırmaya kıyamadığı çiçekleri var. Ben de 'Dijital fotografçılık' ile öğrendiğim bir kaç ipucunu onlar üzerinde uyguladım.

Benim öğrendiklerimden fotoğraf çekmeyi sevenlere şu notlar çıktı;


* Çiçeklerin renklerini çevre ile aynı tonlamada yapmak için:


Fotoğraf makinenizde ayarlar menusunde 'exposure' değerini arttırın. Ben bu değeri +0,9 a getirdim.(Ve bunu martha stewart fotoğrafı olarak isimlendirdim)


* Çiçekleri yakından çekmek için:

Fotoğraf makinenizin odaklama menüsünden 'Focus Macro' olanı seçin. FM olark gösterilmiş olabilir.


* Gün batımında kişinin yüzünün görülmesi için :

Flaşı kuvvetlendirin. 'Forced Flash' ile yapabilirsiniz.


* Gece altı karıncanın önünde bir çekim için:

Gece görüntüsü ile çekim öneriliyor yanında da 'red-eye-reductıon' ile flash ayarı gerekiyor


*Tel örgülerden arkadaki manzarayı çekmek için:

MF 'Manuel Focus' ile 30cm olarak odaklamayı ayarlayın. Böylelikle tel örgüler görünmeden arkadaki görüntüye odaklanacaktır.


Çiçekler konusunda annemden öğrendiklerime gelince; yapay çiçekleri belirli aralıklarla yıkarsam yeni gibi olurlarmış.

1 yorum:

Zehra dedi ki...

Zeynepciiiiim...canim benim...burada kalmana coook ama cook sevindim.Sürekli sana ugrayamasam da takiptesin, o güzel cicekleri bende sana gönderiyorum...sevgiler

zehra